×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Wednesday, 17 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 3 خبر
آخرین وضعیت پرونده تصادف اتوبوس خبرنگاران محیط زیست/ بازداشت ۲ نفر از مسئولان بانک ملی

آخرین وضعیت پرونده تصادف اتوبوس خبرنگاران محیط زیست/ بازداشت ۲ نفر از مسئولان بانک ملی

رویداد۲۴ به گزارش خبرنگار ایلنا، مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه در سومین نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: مطلع شدیم استاد عزیزمان آقای محمدعلی کریمخانی دارفانی را وداع گفتند که تسلیت عرض می‌کنیم، ایام شهادت دکتر مصطفی چمران را گرامی می‌داریم و همانطور که می‌دانید ایشان علیرغم اینکه یک نخبه و دانشمند بود در خط امام و انقلاب همواره مبارزه کرد و به شهادت کرد.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: در آستانه هفته قوه قضائیه هستیم. این هفته مصادف با شهادت سیدالشهدا شهید بهشتی و یاران ایشان شده است. شهید بهشتی نقش بی‌بدیلی در مجلس خبرگان رهبری و تدوین قانون اساسی داشتند. قانون اساسی قانون برتر و بنیادین است.

وی تاکید کرد: شهید بهشتی در شورای انقلاب نقش بسزایی داشت و به انقلاب کمک کرد در جهت اینکه امروز را داشته باشیم. ایشان معمار دستگاه قضایی بودند و تحول بزرگی را ایجاد کردند و این دستگاه را مستقل، مردمی و اسلامی کردند که امروز جزو مترقی‌ترین دستگاه‌های قضایی دنیا است.

ستایشی خاطرنشان کرد: شهید بهشتی جهاد تبیین را معنا کرد و امام، بهشتی را یک ملت برای ملت دانستند.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند آقای بهشتی خیلی خیلی بزرگ بودند، این مردم بهشتی را نشناختند و در آینده خواهند شناخت.

وی در بخشی دیگر از سخنانش اظهار داشت: در پیش رو سالروز بمباران شیمایی سردشت را داریم که روز مقابله با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی است. بعضی از شهر‌های ما گرفتار این آسیب و قربانی سلاح شیمیایی شدند و لازم است ما اقدامات مثبت و سازنده‌ای در خصوص منع این سلاح‌ها در منطقه و جهان داشته باشیم و جا دارد برای قربانیان این حادثه که به دست رژیم عراق اتفاق افتاد، احقاق حق کنیم.

آخرین وضعیت پرونده حادثه تصادف اتوبوس محیط زیست

سخنگوی دستگاه قضا درباره آخرین وضعیت پرونده حادثه تصادف اتوبوس محیط زیست که منجر به درگذشت دو خبرنگار شد، گفت: در دوم تیرماه سال گذشته این واقعه همه را متاثر کرد. این اتفاق در حوزه قضایی استان آذربایجان غربی صورت گرفت. آنچه که مورد مطالبه رسانه‌ها است این است که برخورد با مسببان شده است؟ فرآیند رسیدگی‌نسبت به جرم توسط قاضی مرجع حوزه ذی صلاح صورت گرفت است.

وی ادامه داد: اعتراض به یک هیات ۵ نفره ارسال شده است و مقصر راننده است. پرونده به دادسرای کیفری ۲ ارسال و رای شرعی صادر خواهد شد.

ستایشی درباره آخرین وضعیت پرونده پتروشیمی میانکاله گفت: در حوزه میانکاله یک انتقادی دارم که مقداری از این انتقاد به ما وارد است و مقداری دیگر به کسانی وارد است که در حوزه تصمیم‌سازی هستند. در خصوص میانکاله آن چیزی که بررسی کردم این بود که قسمت‌های مختلف تصمیمات مختلفی را اتخاذ کردند. پروژه میانکاله به موجب تصمیمی که دادستان کل گرفته‌اند و تصمیماتی که ایشان ابلاغ کردند، فعلا بر اساس آخرین داده‌ها متوقف است.

ستایشی در خصوص آخرین تحولات در قوه قضائیه گفت: ریاست قوه قضاییه فرمودند ما سند تحول را گذاشته‌ایم، اما این کافی نیست. همه نوع ممیزی در این سند آمده است، اما آنچه که مطلوب است، حاصل نشده و نظر قوه قضاییه فراتر است. مطلوب قوه قضائیه این است که نظر آحاد جامعه تامین شود. مطلوب برای ما مبارزه با فساد است، اما این مبارزه زمانی بروز و ظهور می‌کند که قابل رؤیت باشد.

وی افزود: انشاالله در مبارزه با فساد به روزی برسیم که آرامش، آسایش و امنیت در جامعه به وجود بیاید و ما بتوانیم موثر باشیم و بگوییم ناراحتی در جامعه نداریم. آنچه که در قوه قضائیه در حال صورت گرفتن است کافی نیست و باید مردم رضایت داشته باشند. ما در قوه قضاییه باید به سمت هوشمند شدن برویم.

ستایشی درباره اقدامات قوه قضائیه درخصوص باند خودرو موسوم به باند عباس آباد گفت: دادستانی کل کشور و مجموعه قوه قضائیه معاون اول قوه شخصا به این قضیه ورود پیدا کرده است و در حال نظارت است. قوه قضائیه نسبت به این موضوع و سایر مسائل اقتصادی در حال کمک به مراجع ذی صلاح است و به زودی نتیجه اعلام می‌شود.

وی در خصوص موضوع استقلال کانون وکلا گفت: بعضی از دوستان اعتقاد دارند قانون استقلال کانون وکلا در زمان خودش در روزنامه رسمی ابلاغ نشده است. نگاه قوه قضاییه حمایت، نظارت و توجه است، اما این امر به ماده واحده ۱۳۳۱ باز می‌گردد. آنچه که بررسی‌های ما نشان می‌دهد ۵ اسفند ۱۳۳۳ این لایحه به تصویب مجلس رسیده و لایحه به مجلس سنای وقت می‌رود و اصلاح می‌شود، اما این اصلاحیه در روزنامه رسمی انتشار پیدا نمی‌کند و در حال حاضر مواجه با این مطلب هستیم که این از لوایح مجلس وقت بوده است، کمیسیون مشترک تصویب کرده است، اما بعد از انقلاب بسیاری از قوانین تغییر کرده و بر اساس همین امر تیرماه ۱۴۰۰ یک آیین‌نامه برای کانون وکلا تصویب شد و رئیس قوه قضائیه ابلاغ فرموند و ما هم بر اجرای قانون تاکید داریم.

سخنگوی قوه قضائیه درباره آخرین وضعیت پرونده رئیس سازمان بورس در خصوص خرید دستگاه رمز ارز گفت: بورس مستقل از سازمان بورس است، دولت نیست، موسسه غیردولتی هم نیست، اما باتوجه به این که اثبات نشده مرتبط با حوزه دولت و یا موسسات غیردولتی نبوده است باتمسک به ماده ۲۶۵ قانون کیفری منع تعقیب صادر شده است، اما برای استفاده از برق به شعبه ۲ دادگاه کیفری فرستاده شده است.

وی تاکید کرد: بر اساس اعلام سازمان بازرسی پرونده به ناحیه ۲۸ دادسرای تهران ارسال شده است.

بازداشت ۲ نفر از مسئولان بانک ملی

سخنگوی قوه قضائیه درخصوص تشکیل پرونده برای مدیران بانک ملی گفت: نگاه بر این است که ما اقداماتی را انجام می‌دهیم که امور به احسن وجه صورت گیرد و موجب ارتقاع اعتماد مردم شود. کسانی در بعضی از قصور‌ها و تقصیر‌ها دخیل هستند و یا یک فعل مجرمانه با عنوان سرقت انجام می‌دهند. مطمئن باشید تشکیلات قضایی بدون اطلاع‌رسانی لغزنده با قاطعیت نتیجه را اعلام می‌کند.

وی افزود: ما آنچه که رسالت‌مان بوده است با همکاری برداران نیروی انتظامی و سربازان گمنام امام زمان انجام دادیم و افراد دستگیر شده‌اند که به زودی نتیجه اعلام خواهد شد. ۲ نفر از همکاران بانک هم در این موضوع خواسته شده‌اند و در بازداشت به سر می‌برند و تحقیقات صورت می‌گیرد و حوزه تحقیقات این افراد در خصوص سهل‌انگاری برای انجام تکلیفات است.

سخنگوی قوه قضائیه خصوص سخنان کذب برخی افراد در تریبون‌های خارجی و اینکه آیا باید شاکی خصوصی برای رسیدگی به این مسئله وجود داشته باشد، گفت: جرایم یک وصف خصوصی و یک وصف عمومی دارد و برخی جرایم هر دو جنبه را دارد. آنچه جنبه عمومی دارد قابلیت پیگیری از سوی مدعی العموم را دارد. کسی که ایرانی باشد و در خارج از کشور فعالیتی را مرتکب شود که مشمول جرم باشد قابلیت پیگیری دارد و این بسته به نگاه دادسرا دارد. اگر جنبه شخصی داشته باشد نیاز به شکایت شاکی خصوصی دارد.

وضعیت پرونده خودروسازی کروز

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده خودروسازی کروز گفت: این پرونده در شعبه ۴ دادگاه ویژه مفاسد مطرح و دارای ۶۰ جلد پرونده است. ۸ جلسه دادگاه برگزار و متهم ردیف اول در دو جلسه دفاع کرده است. اتهام ۱۸ نفر از متهمان در حال رسیدگی است. تاکید شده که بر حقوق کارگران خدشه‌ای وارد نشود. جلسات دادگاه در حال رسیدگی است.

خبر در حال تکمیل می‌باشد…

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.