×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Sunday, 1 October , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 5 خبر
عفو محکومان حوادث اخیر در اولویت رسیدگی قرار دارد/ تعداد عفو شدگان قابل توجه است

عفو محکومان حوادث اخیر در اولویت رسیدگی قرار دارد/ تعداد عفو شدگان قابل توجه است

رویداد۲۴ ‌سخنگوی قوه قضاییه گفت: اقدام ریاست قوه قضاییه و موافقت رهبری با بخشودگی گسترده، حربه دشمن که سال‌ها بر روی آن سرمایه گذاری کرده بود را کند کرد.

مسعود ستایشی در نشست خبری امروز ضمن تبریک فرا رسیدن ماه رجب و تشکر از حضور حماسی مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه اظهار کرد: رفراندوم ملی در قالب راهپیمایی ۲۲ بهمن، بار دیگر اراده حق طلبانه ملت ایران را نمایان کرد. ملتی که ۴۴ سال به رغم بدخواهی دشمنان قسم خورده این اراده را با ایستادگی دنبال کرده است.

وی افزود: ظرفیت میلیونی مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن که نسبت به سنوات قبل افزایش یافته بود، حاصل جمع اراده‌هایی مصمم بود. راهپیمایی ملی نشان داد که داستان سرایی‌های دشمن ناکام بوده و بار دیگر تودهنی سختی را متحمل شد.

ستایشی ادامه داد: تقدیر از مردم و اقدام مناسب برای رفع مشکلات آنان باید توسط مسئولان تعقیب شود.

سخنگوی قوه قضاییه درباره عفو گسترده رهبری گفت: بخشودگی قابل توجهی از متهمان و محکومان اغتشاشات اخیر حاکی از میزان اهمیت وحدت ملی بود. یکی از ویژگی‌های بارز آن تسری این عفو بر متهمان بوده است. اقدام ریاست قوه قضاییه و موافقت رهبری با بخشودگی گسترده حربه دشمن را که سال‌ها بر روی آن سرمایه گذاری کرده بود، کند کرد.

وی افزود: هل دادن جوانان به سمت دشمن و گرفتار شدن آنان اقدامی نابخشودنی است. مسئولان در بخش اقدام و خانواده‌ها در بخش صیانت و لایه‌های مختلف سیاسی و فرهنگی و اجتماعی باید با همراهی خود، اقدام بعدی در قبال جمعیت عفو شده را دنبال کنند. ما به خانواده‌ها تاکید داریم که جوانان را مراقبت کنند و بار دیگر به دام افراد سودجو نیفتند.

سخنگوی قوه قضاییه ضمن تسلیت به هموطنان زلزله زده در خوی و کشور ترکیه و سوریه و همدردی با انان گفت: آمادگی کامل داریم به کمک زلزله زدگان بشتابیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره تخلف پلتفرم فیلمیو که اقدام به تولید و پخش سریال سقوط کرده است، گفت: پلتفرم را “سکوها” بگوییم. ما احراز تخلف نکنیم و قضاوت نکنیم. بنا به ماموریت‌هایی که قوه قضاییه در اجرای اصل ۱۵۸ قانون اساسی دارد رسیدگی به تظلمات بر عهده دستگاه قصایی است و ما وظیفه داریم اگر دعوایی مطرح شد، مطابق موازین قانونی مبادرت به رسیدگی کنیم. چنانچه شکایتی از ناحیه آحاد جامعه مطرح شود ما وظیفه داریم به آن رسیدگی کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: درباره موضوع مطروحه باید بگویم که این موضوع در واحد قضایی مربوطه در دادسرای تهران است و شکایتش مطرح شده و تحت رسیدگی است و تصمیمات قضایی متعاقبا اعلام می‌شود.

پرونده حادثه ۵ نفر متهم دارد که از اتباع بیگانه هستند

ستایشی در پاسخ به سوالی درباره برگزاری دادگاه پرونده حمله به شاهچراغ گفت: به این پرونده اهتمام ویژه در مرحله تعقیب و شناسایی متهمان و تحقیق صورت گرفته است. همکاران ما در دادستانی فارس نسبت به موضوع کار ویژه را انجام داده‌اند و منجر به دستگیری متهمین شد. اقدامات لازم برای رسیدگی و صدور قرار تامین و قرار نهایی و کیفرخواست شده است و پرونده به دادگاه انقلاب شهرستان شیراز ارسال شده و به صورت فوق العاده رسیدگی شد. این پرونده ۵ نفر متهم دارد که از اتباع بیگانه هستند و جلسه اول آن در ۱۸ بهمن ماه و جلسه دوم در ۲۴ بهمن ماه تشکیل شد و منتظر اتخاذ تصمیم نهایی و قانونی هستیم.

پرونده متهمان حوادث اخیر در اولویت عفو هستند

سخنگوی قوه قضاییه درباره فرایند عفو گسترده اخیر گفت: بعد از ابلاغ این عفو، جلسه‌ای در ۱۸ بهمن برگزار شد و به روسای کل دادگستری استان‌ها ابلاغ شد که با توجه به ظرفیت قضات با تجربه، ما کار تطبیق مصادیق با معیار‌ها را شروع کردیم. پرونده‌هایی که مربوط به بخش اول دستورالعمل اعم از متهمان و محکومان اغتشاشات اخیر بود، جهت تقدم در رسیدگی در اولویت هستند. برای تسریع در کار فرم‌های لازم تهیه و به روسای دادگستری‌ها ابلاغ و تاکید شد که در تطبیق مصادیق با معیار‌های استان‌ها به صورت سلیقه‌ای عمل نشود.

ستایشی گفت: سعی می‌شود دامنه شمول را عفو تاجایی که مخالف قانون نباشد بیشتر کنند و علی رغم تلاش شبانه روزی به لحاظ گستردگی دامنه عفو و دیگر اینکه معیاری است و باید معیار‌ها مطابقت داده شود، هنوز تعداد دقیق مشخص نشده است و ان شاءالله گزارش کامل نسبت به آمار عفو شدگان ارائه خواهد شد و تا آخر بهمن ماه این مراحل را می‌گذرانیم و اعلام می‌کنیم.

تعداد عفو شدگان تعداد قابل توجهی است

سخنگوی قوه قضاییه افزود: تعداد عفو شدگان تعداد قابل توجهی است و تا زمانی که معیار‌ها و پرونده به پرونده تطبیق داده نشود اعلام آمار درست نیست و بعضی‌ها گفتند ده‌ها هزار نفر، ولی اجازه دهید متعاقبا اعلام می‌شود.

وی در باره اینکه آیا تعداد بازداشت شدگان حوادث اخیر مشخص است؟ گفت: خیر، فعلا بحث عفو مطرح است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اینکه معاون اول قوه قضاییه اعلام کرده تحقیق برخی نمایندگان درباره فولاد مبارکه دقیق نبوده است؟ گفت: معاون اول قوه قضاییه دغدغه داشتند. برداشتی که کردم این بود که باید حرف عالمانه باشد. دستگاه‌ها وظایف نظارتی خود را باید طبق قانون انجام دهند و صرف وجود پرونده دلیل بر اثبات آن نیست.

وی افزود: نباید به حساب بودن و افتتاح پرونده بگوییم ثابت شده است و باید عناوین پس از اثبات و در مرحله تحقیقات و دادرسی بیان شود و صاحب تریبون‌ها هم از اظهارات غیر دقیق خودداری کنند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: اختلاس یا هر چه که اعلام کردند ممکن است در رسیدگی عنوانش تغییر کند. پرونده مذکور مفتوح و در حال رسیدگی است و نتایج آن اعلام می‌شود.

پرونده حمله به سفارت آذربایجان محرمانه است

وی در پاسخ به سوالی درباره پرونده حمله به سفارت آذربایجان و اینکه آیا شکایت و کیفرخواستی صادر شده است؟ گفت: پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و واجد محرمانگی است و پس از ادامه فرایند رسیدگی و اتخاذ تصمیمات بعدی، اطلاع رسانی می‌شود.

وی درباره سلامت روانی متهم پرونده گفت: ابعاد و زوایای موضوع با مداقه رسیدگی می‌شود و نتایج موضوع که حاصل شد، اعلام می‌کنیم.

ستایشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا عدم توزیع خودرو احتکار است؟ گفت: تشخیص این امر برعهده مقام رسیدگی کننده بر اساس صلاحیت است. اگر احتکار باشد، برعهده سازمان تعزیرات حکومتی است و اگر در حوزه جرائم عمومی باشد، در صلاحیت دادسرای عمومی و انقلاب کشور خواهد بود. در خصوص توزیع خودرو چند مجموعه از جمله معاونت حقوق عامه و معاونت اقتصادی دادستانی کل کشور، سازمان بورس و وزارت صمت و شورای رقابت و سازمان بازرسی ورود کرده اند و در حال بررسی هستند و در روز‌های آتی نتایج به دست آمده اطلاع رسانی خواهد شد.

ستایشی در پاسخ به این سوال که پرونده الهه محمدی و نیلوفر حامدی در چه وضعیتی است؟ آیا این دو نفر و خبرنگاران بازداشتی دیگر مشمول عفو اخیر شده‌اند یا خیر؟ گفت: در انتشار مطالب دقت کنید. به خبرنگار و سلبریتی و … کاری ندارم. بنده مطرح کردم عفو معیاری است و پرونده‌ها با معیار‌ها تطبیق داده می‌شود و در صورت دارا بودن شرایط عفو صورت می‌گیرد و اگر غیر این باشد مشمول عفو نمی‌شود. شما تحمل کنید در آینده تعیین تکلیف می‌شوند.

وی افزود: در عفو‌های معیاری پرونده‌ها با شرایط انطباق داده می‌شود. ما نه می‌گوییم خبرنگار یا سلبریتی و … است. این بد است که می‌گویند اقای سخنگو گفت خبرنگار و فلانی در جایی گفته اصلا خبرنگاری را بازداشت نکردیم. هرکسی که مشمول باشد انجام می‌شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.