×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Monday, 11 December , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 17 خبر
عادل فرزند رسانه بود؛ فرزند را از خانه‌اش طرد کردند/ آخرین نشان فردوسی‌پور هم از تلویزیون حذف شد

مهسا بهادری: تیتراژ ویژه و پایانی آخرین قسمت برنامه فوتبال ۱۲۰ هم پخش شد و در پایان تیتراژ نوشته شد «۱۳۹۲-۱۴۰۲» ده سال، ده سالی که عادل فردوسی‌پور زمان گذاشت تا این برنامه را بسازد حالا تمام شده تا پس از ۲۴ سال فعالیت، عادل فردوسی‌پور به طور کامل از تلویزیون جدا شود.

آن هم با فاصله یک هفته‌ای از صحبت‌های پیمان جبلی که بسیاری شخص مورد نظر را عادل فردوسی‌پور می دانستد که متهم به شکستن نمکدان شده بود. آن هم از جانب فردی که در بدو ورودش به ریاست سازمان اعلام کرد احتمال دارد عادل و برنامه نود را به تلویزیون بازگرداند و همچنان هم مشخص نیست که آیا صحبت‌های هفته اخیرش به ماجرای پایان ناگهانی این برنامه ارتباط دارد یا خیر!

هفته گذشته جبلی در جمع دانشجویان دانشگاه امام صادق گفت: «بالاخره وقتی این آدم در برنامه‌ای می‌آمده برای خودش خِیلی از مخاطبان را داشته است. اسمش می‌آمده، برنامه با خودش مخاطب می‌آورده است. اسم آن آدم روی شبکه‌ای می‌آمد، آن شبکه خودش را بالا می‌کشید. خب حالا به نظام، مردم و اعتقادات خودش لگد زده است. لگد زده به نمکدان، نمک را ریخته و نمکدانی را شکسته است. آیا از من انتظار دارید برای اینکه من پرمخاطب بشوم بروم خواهش و التماس کنم که تو رو خدا بیا؟! حالا ما چشممان را می‌گذاریم روی هم انگار ندیده‌ایم، اصلا شما (دانشجویان) و مردم اجازه می‌دهید ما این کار را کنیم؟ آیا ما می‌توانستیم برنامه‌هایی را بدون عز و التماس و بدون پذیرش ذلت در برابر افرادی که پشت پا زدند به اعتقادتشان، تاریخشان، فرهنگ و مردمشان و نظامی که تا به حال از آن ارتزاق کرده بودند که با آن تا به اینجا رسیده بودند، بسازیم؟ پاسخ این است” نه می‌توانیم و نه خواهیم توانست که این کار را انجام بدهیم. پس کار کمی نیست که ما شب عید و نوروزمان را بدون التماس به چهره‌های این چنینی پشت سر بگذاریم تا اثبات کنیم صداوسیما وابسته به چهار سلبریتی وطن فروخته نیست.» بسیاری از کارشناسان و رسانه ها مقصود رییس سازمان صداوسیما را عادل فردوسی پور دانستند و با آن که صداوسیما بعدا تاکید کرد اسمی از کسی برد نشده و فرد خاصی مدنظر رییس سازمان نبوده است؛ اما بسیاری بر همان باور بودند که هدف این حرف پیمان جبلی هنرمندان و مجریانی بودند که از سازمان حذف شدند و در راس آنها عادل فردوسی پور.

اما آنچه گذشت…

اواخر اسفند ۱۳۹۷ و در زمان ریاست عبدالعلی علی عسگری بود که عادل فردوسی‌پور تهیه‌کننده و مجری برنامه ٩٠، اعلام کرد که علی فروغی رئیس شبکه سوم صدا و سیما اجازه پخش این برنامه را نداده است. او درباره پیشنهاد پست قائم مقامی شبکه ورزش از سوی مقامات صداوسیما گفت که آن را رد کرده است. او اظهار کرد: «برنامه ۹۰ فرزند من است و حاصل زحمات طاقت فرسا و شبانه روزی صدها نفر که خالصانه برای رسیدنش به جایگاه امروز تلاش کرده اند. ممکن نیست آدم فرزندش را با پست و مقام معاوضه کند.»

عادل فردوسی پور مجری و تهیه کننده برنامه نود با علی فروغی رییس شبکه سوم سیما ماه‌ها بود که بر سر مسائل مختلف با یکدیگر اختلاف داشتند. این اختلافات نهایتا در مهر علنی شد. در آن زمان برنامه نود دو هفته پخش نشد، اما با اعتراض‌های فراوان با عقب نشینی صداوسیما، نود و فردوسی پور به شبکه سه بازگشتند.

در جام جهانی روسیه فردوسی‌پور کارلوس پویول، کاپیتان سابق تیم ملی اسپانیا و بارسلونا را به برنامه نود دعوت کرده بود، او به ایران هم آمد و ظاهرا پولش را هم دریافت کرد، اما به دلیل مخالفت مدیر شبکه سوم سیما پویول نتوانست در نود حضور یابد و از ایران رفت. در آن زمان گفته می‌شد یکی از دلایل مخالفت با حضور پویول در تلویزیون شکل و شمایل او و موهای بلندش بوده که با خط قرمزهای مدیران شبکه سه همخوانی نداشته است. البته بعدها گفته شد صداوسیما با ولخرجی‌های تهیه کننده نود در شرایط بد اقتصادی کشور مخالف بوده است. در همین حال برخی گزارش‌ها از این حکایت داشت که دعوت پویول به نود اساسا هیچ خرجی برای صداوسیما نداشته و اسپانسر او را به ایران آورده است.

پس از جام جهانی، جام ملت‌های آسیا به جریان افتاد. مسابقات بسیار مهمی که ایران امیدوار بود در آن به قهرمانی برسد. به نظر میرسد در جام جهانی آنقدر اختلافات فردوسی پور و فروغی بالاگرفته بود که شبکه سوم سیما کلا او را از برنامه‌های ویژه تلویزیون برای این مسابقات حذف کند. عادل فردوسی پور در جام ملت‌ها غایب بزرگ تلویزیون بود او حتی به عنوان گزارشگر بازی‌ها هم حضور نداشت. در این بین محمد حسین میثاقی که از کشفیات فردوسی پور است به نوعی جایگزین مجری محبوب شد.

ختلافات فردوسی پور و علی فروعی ادامه پیدا کرد، تا اینکه گزارش‌هایی درباره طراحی نقشه حذف فردوسی پور از تلویزیون منتشر شد. دی ماه نظرسنجی از سوی صداوسیما منتشر شد که نتایج قابل تاملی داشت.

براساس این نظرسنجی، پس از «خندوانه»، مسابقه «برنده باش» با اجرای محمدرضا گلزار با ۴۹ درصد بیننده و برنامه‌های «حالاخورشید» با اجرای رضا رشیدپور با ۳۹ درصد، «نود» با اجرای عادل فردوسی‌پور با ۳۸ درصد از شبکه سه و به «خانه برمی‌گردیم» با ۳۱ درصد در رتبه‌های بعدی این نظر سنجی قرار دارند و به این ترتیب، فردوسی‌پور که در بدترین شرایط در رده دوم قرار می‌گرفت، این بار در جایگاه چهارم قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:

تلاش برای برگرداندن فردوسی‌پور به تلویزیون

شرط فردوسی‌پور برای بازگشت به تلویزیون

عادل فردوسی‌پور:هرگز نگفتم فوتبال برتر تعطیل شود

عادل و حذف آن

به ۲۳ مهر ۱۳۹۹ رسیدیم یک سال و نیم پس از حذف عجیب فردوسی‌پور از تلویزیون قرار بود با آغاز دور جدید رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران، تهیه‌کننده و مجری سابق برنامه ۹۰ بار دیگر مقابل دوربین برود و مجری یک برنامه ورزشی باشد. در آن زمان سر و کله ساترا تازه پیدا شده بود و شروع به وارد کردن ایراد به محتواهای تولید شده از جانب شبکه نمایش ‌خانگی بود.

همان زمان ایرادهای ابتدایی ساترا به برنامه عادل فردوسی‌پور وارد شد، او بهمن سال ۹۸ مجوز پخش برنامه‌ای با نام «۹۹» را از وزارت ارشاد گرفت. اما برای پخش زنده این برنامه نیازمند مجوز ساترا هم بود که به او مجوز ندادند.

دلیل حذف عادل فردوسی پور مشخص شد

محسن سرافراز، رئیس اسبق صداوسیما درباره عادل فردوسی‌پور و تعطیلی برنامه ۹۰ در سال ۱۴۰۰ توضیحاتی را به روزنامه شرق ارائه داد و گفت: «در دوره ما فشار برای تعطیلی برنامه ۹۰ بود، منتها مجموعه تصمیمات این بود که این کار انجام نشود. اما به نظرم در دوره بعد خواستند مدیر مجموعه شبکه ۳ خودش را نشان دهد و او هم کمک کرده که این برنامه تعطیل شود. مدیران شبکه سه تصور می‌کردند می‌توانند شبیهش را درست کنند که خب نتوانستند!»

او در جواب به این سوال که فردوسی‌پور چه خطری برای صداوسیما داشت، گفت:«هیچ خطری. ایشان در حوزه تخصصی خودش در همان چارچوب اگر کار کند، تهیه‌کننده، مجری و برنامه‌ساز موفق است و چون در اوج موفقیت او برنامه‌اش حذف شد، به یک جور عقده برای کسانی که سال‌ها این برنامه را دنبال می‌کردند، تبدیل شده است.»

سرافراز درباره صحبت‌های جبلی که گفته‌ ممکن است برنامه ایشان برگردد توضیح داد: «این یکی از مشکلات نظام حکمرانی ماست که خیلی راحت پیاده‌شان می‌کنند. خیلی افراد به‌راحتی حذف شده و کنار گذاشته می‌شوند. این کار اشتباه است، چون انگیزه‌ها کم و افراد به‌دردبخور کم می‌شوند. میدان به دست افراد متظاهر و ضعیف‌تر می‌افتد.»

عادل فرزند رسانه بود؛ فرزند را از خانه‌اش طرد کردند/ آخرین نشان فردوسی‌پور هم از تلویزیون حذف شد

صدای عادل فردوسی‌پور از تلویزیون حذف شد!

سال ۱۴۰۱ بود که شبکه ورزش قرار بود بازی معروف بارسلونا و پاری‌سن‌ژرمن در حالی که در زمان پخش زنده تقابل دو تیم عادل فردوسی‌پور گزارش آن را بر عهده داشت اما صداوسیمایی‌ها در بازپخش این بازی ترجیح دادند این بار به جز خود عادل حتی صدای عادل را هم حذف کنند و صدای دیگری را جایگزین کنند.

عادل فردوسی‌پور که حالا در آستانه ۵۰ سالگی قرار دارد، گزارشگر فوتبال، تهیه‌کننده، مجری تلویزیونی، صداپیشه، مترجم و مدرس دانشگاه است که فعالیت خودش را در سن ۱۹ سالگی و از سال ۱۳۷۲ با روزنامه‌نگاری در مجلات ورزشی شروع کرد و سپس در تلویزیون نیز به عنوان گزارشگر ورزشی مشغول به کار شد. او پس از گزارشگری مسابقات فوتبال جام جهانی ۱۹۹۸ به شهرت رسید و در سال ۱۳۷۸ برنامه ۹۰ را برای بررسی فوتبال ایران طراحی و تهیه کرد. او تا سال ۱۳۹۷ به اجرای ۹۰ پرداخت و از سال ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۲ هم تهیه‌کنندگی فوتبال ۱۲۰ را بر عهده داشت تا اینکه در نهایت پس از ۲۴ سال به طور کامل از تلویزیون جدا شد.

۵۷۲۴۵

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.