×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Sunday, 10 December , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 10 خبر
پرچمداران ایران در بازی‌های آسیایی/ از دایی تا انتخاب دومین دختر

به گزارش خبرنگار مهر، بازی‌های آسیایی که بعد از المپیک دومین رویداد مهم و تعیین کننده برای ورزش آسیا به حساب می‌آید، هر دوره با برگزاری مراسم افتتاحیه به صورت رسمی آغاز می‌شود. بخش مهم این مراسم مربوط به رژه کاروان ورزش کشورهای شرکت کننده می‌شود.

شاید به نوعی پرچمدار، مهمترین نقش را در این بخش ایفا کند؛ ورزشکاری که به نمایندگی از کاروان و با در دست داشتن پرچم کشورش پیشاپیش دیگر نمایندگان این کاروان حرکت می‌کند.

این مسئولیت برای بازی‌های آسیایی هانگژو همزمان به جواد فروغی ملی پوش تیراندازی و ناهید کیانی تکواندوکار تیم بانوان سپرده شده است. این برای نخستین بار است که کاروان ایران با «دو پرچمدار» در مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی شرکت می‌کند.

انتخاب دو پرچمدار برای کاروان ورزش هر کشور برای نخستین بار در بازی‌های المپیک توکیو و بر اساس دستورالعمل توصیه‌ای کمیته بین المللی المپیک (IOC) مبنی بر انتخاب یک پرچمدار مرد و یک پرچمدار زن در راستای تساوی جنسیتی اجرا شد. بر همین اساس شورای المپیک آسیا (OCA) نیز برای بازی‌های آسیایی هانگژو تعیین دو پرچمدار زن و مرد برای کاروان هر کشور را در دستور کار قرار داد.

بدین ترتیب کاروان ورزش ایران هم با دو پرچمدار در مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ شرکت می‌کند. با انتخاب فروغی و کیانی برای این مسئولیت، تعداد ورزشکارانی که تاکنون پرچمدار ایران در بازی‌های آسیایی بوده‌اند به ۱۴ نفر رسید.

تاکنون ۱۸ دوره بازی‌های آسیایی برگزار شده است و به جز بازی‌های ۱۹۵۴ مانیل، ۱۹۶۲ جاکارتا و ۱۹۷۸ بانکوک، ایران در دیگر ادوار بازی‌های آسیایی کاروان اعزامی داشته است.

علی دایی از جمله چهره‌های سرشناس ورزش ایران است که یک دوره در بازی‌های آسیایی پرچمدار بوده است. البته بعضاً ورزشکاران ایران در بیش از یک دوره این مسئولیت را عهده دار بوده‌اند مانند رضا سوخته سرایی و محمود نامجو که به ترتیب در ۳ و ۲ دوره بازی‌های آسیایی پرچمدار کاروان ایران بوده‌اند.

به لحاظ رشته‌ای هم کشتی آزاد با ۷ پرچمدار بیشترین سهم را در جدول پرچمداران ایران در بازی‌های آسیایی در اختیار دارد. از این حیث وزنه برداری با ۴ نماینده در رده دوم قرار دارد.

جدول پرچمداران کاروان ایران در ادوار مختلف بازی‌های آسیایی به این شرح است:

بازی‌های ۱۹۵۱ دهلی نو
* محمود نامجو – وزنه برداری

بازی‌های ۱۹۵۱ توکیو
* محمود نامجو – وزنه برداری

بازی‌های ۱۹۶۶ بانکوک
* منصور مهدی زاده – کشتی آزاد

بازی‌های ۱۹۷۰ بانکوک
* عبدالله موحد – کشتی آزاد

بازی‌های ۱۹۷۴ تهران
* مسلم اسکندر سیلابی – کشتی آزاد

بازی‌های ۱۹۸۲ دهلی نو
* رضا سوخته سرایی – کشتی آزاد

بازی‌های ۱۹۸۶ سئول
* رضا سوخته سرایی – کشتی آزاد

بازی‌های ۱۹۹۰ پکن
* رضا سوخته سرایی- کشتی آزاد

بازی‌های ۱۹۹۴ هیروشیما
* امیررضا خادم – کشتی آزاد

بازی‌های ۱۹۹۸ بانکوک
* آرش میراسماعیلی – جودو

بازی‌های ۲۰۰۲ پوسان
* علی دایی – فوتبال

بازی‌های ۲۰۰۶ دوحه
*حسین رضازاده – وزنه برداری

بازی‌های ۲۰۱۰ گوانگژو
*صمد نیکخواه بهرامی- بسکتبال

بازی‌های ۲۰۱۴ اینچئون
* بهداد سلیمی – وزنه برداری

بازی‌های ۲۰۱۸ جاکارتا
*الهه احمدی – تیراندازی

بازی‌های ۲۰۲۲ هانگژو
* جواد فروغی – تیراندازی
* ناهید کیانی – تکواندو

نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی طی روزهای اول تا هفدهم مهرماه در هانگژو چین برگزار می‌شود. حضور در این بازی‌ها «شانزدهمین حضور ایران» به حساب می‌آید. همچنین با معرفی جواد فروغی و ناهید کیانی تعداد ورزشکارانی که مسئولیت پرچمداری کاروان ایران را در ادوار مختلف بر عهده داشته‌اند، به» چهارده نفر» رسید.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.