×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Sunday, 10 December , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 10 خبر
شایعات در خصوص توافق با ایران اشتباه و گمراه کننده است/ اقدام ایران در بازداشت آمریکایی‌ها به عنوان اهرم سیاسی ظالمانه است

شایعات در خصوص توافق با ایران اشتباه و گمراه کننده است/ اقدام ایران در بازداشت آمریکایی‌ها به عنوان اهرم سیاسی ظالمانه است

رویداد۲۴ ایرنا نوشت: ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر شایعات درباره توافق هسته‌ای با ایران را اشتباه و گمراه کننده خواند و گفت که واشنگتن دیپلماسی را در قبال ایران ترجیح می‌دهد و با متحدان و شرکای خود کاملا هماهنگ است.

ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران گفت: ما در مورد زمینه‌های مختلف نگرانی‌ها با ایران، ارتباط خود را با متحدان منطقه حفظ کرده ایم.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: شایعات در مورد یک توافق هسته‌ای با ایران اشتباه و گمراه کننده هستند. ما همچنان بر مقابله با رفتار بی ثبات کننده ایران از طریق فشار دیپلماتیک وهمکاری با متحدان و شرکا و اقدامات کاهش تنش در منطقه متمرکز هستیم.

وی با بیان اینکه اطلاع رسانی جدیدی درباره زندانیان ندارد، در این باره اضافه کرد: ما همچنان بر آزادی آمریکایی‌هایی که به صورت غیرقانونی در ایران بازداشت شده اند، متمرکز هستیم. اقدام ایران در بازداشت غیرقانونی آمریکایی‌ها و استفاده آن‌ها به عنوان اهرم سیاسی کاملا ظالمانه است و ما متعهد به آزادی همه آمریکایی‌ها هستیم.

پاتل در پاسخ به سوال دیگری درباره ازسرگیری مذاکرات غیرمستقیم میان ایران و آمریکا گفت: ما به صورت مستقیم در خصوص مساله ایران درگیر هستیم و به همین دلیل یک اداره خاص مربوط به ایران دارد.

وی در عین حال تصریح کرد:، اما من بازهم تاکید می‌کنم که شایعات در خصوص توافق با ایران اشتباه و گمراه کننده است. سیاست ما تغییر نکرده است و بر رفتار بی ثبات کننده ایران از طریق هماهنگی نزدیک با شرکا و متحدان متمرکز هستیم و متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هستیم.

این مقام وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: ما اقدامات ایران را از نزدیک دنبال می‌کنیم. ما دیپلماسی را ترجیح می‌دهیم، اما برای تمام احتمالات نیز درحال آمادگی هستیم و در این زمینه با متحدان و شرکای خود کاملا هماهنگ هستیم.

پاتل اضافه کرد: در مقابله با همه تهدیدات ایران ما با متحدان خود هماهنگ هستیم.


بیشتر بخوانید: بلینکن: هیچ توافقی با ایران در حال مذاکره نیست/ علاقه‌مند به یافتن مسیر‌های دیپلماتیک با ایران هستیم


وی با بیان اینکه واشنگتن نگرانی‌ها پیرامون برنامه هسته‌ای ایران را به اشتراک می‌گذارد، تصریح کرد: ما متعهد به دفاع از اسرائیل و توانایی آن برای دفاع از خود هستیم. این موضعی است که ما در پیام‌های خود به ایران به صورت صریح به ایران اعلام کرده آیم.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: دولت بایدن به صراحت گفته است ما آماده ایم برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای اقدام کنیم.

پیش از این، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در شورای روابط خارجی آمریکا، درباره ایران گفت: هیچ توافقی در حال مذاکره نیست اگرچه ما همچنان علاقه‌مند به کشف و یافتن مسیر‌های دیپلماتیک هستیم.

وزیر خارجه دولت بایدن در عین حال افزود: در همین حال، ما مشغول تقویت بازدارندگی خود بوده ایم و برای این کار با همکاران خود در منطقه از نزدیک همکاری کرده ایم.

بلینکن همچنین اضافه کرد: من فکر می‌کنم اگر ایران تصمیم به اقدام بکند یا بهتر بگویم اقدامی انجام ندهد، این امر موجب افزایش تنش‌ها نه تنها میان ایران و آمریکا بلکه با سایر کشور‌ها خواهد شد. ما باید ببینیم اقدامات ایران چه خواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره گزارش‌ها در خصوص محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران در مقابل کاهش تحریم‌ها گفت: ما از روز اول به دو اصل اعتقاد داشتیم. اول، تعهدی است که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا متعهد شده است اجازه ندهد ایران هیچگاه به سلاح هسته‌ای دست یابد ما همچنین معتقدیم دیپلماسی موثرترین راه برای دستیابی به این نتیجه است.

بلینکن با تکرار ادعا‌های قبلی واشنگتن ادامه داد: بنابراین ما این مسیر را دنبال کردیم تا ببینیم می‌توانیم به پایبندی مشترک به برجام بازگردیم یا خیر. ما تلاش‌های بسیار خوبی با شرکای خود و همچنین چین و روسیه انجام دادیم. در نقطه‌ای که دستیابی به یک توافق ممکن بود، ایران نتوانست یا نخواست اقدامات لازم را انجام دهد. این امر مربوط به چندین ماه گذشته است.

به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران پس از امضای برجام در سال ۱۳۹۴ با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه، به عنوان کشوری مسئولیت پذیر، تعهدات خود را بدون عیب و نقص اجرا کرد و این مساله در ۱۶ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تائید قرار گرفت. اما پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ (دی ماه ۱۳۹۵) و پس از چند اقدام مقدماتی، نهایتاً با اتخاذ مواضع مغایر با مفاد برجام، با خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از آن در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸ می ۲۰۱۸)، در دو مرحله تحریم‌های ثانویه آن علیه ایران بازگردانده شد.

اجرای نامتوازنِ این توافق از یک طرف و فشار‌های ناشی از اعمال و تشدید تحریم‌های یکجانبه آمریکا از طرف دیگر، باعث شد تا یکسال پس از خروج آمریکا از برجام، نهایتاً در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ (۸ می ۲۰۱۹) شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تصمیماتی در راستای متوقف کردن گام به گام اجرای اقدامات داوطلبانه تعهدات هسته‌ای با اعطای فرصت‌های ۶۰ روزه به دیپلماسی، اتخاذ کند.

ایران تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشور‌های اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند، فرصت دهد تا برای تحقق این وعده تلاش کنند. اما با توجه به اینکه کشور‌های اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند، در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت گرفت.

دولت دموکرات جو بایدن پس از روی کار آمدن در ژانویه ۲۰۲۱، اقدام یکجانبه دولت سابق این کشور را برای خروج از توافق ایران و گروه ۱+۵ محکوم کرد، اما همچنان سیاست‌های فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ را در پیش گرفته و به بهانه حقوق بشری در حمایت از ناآرامی‌ها در ایران و نیز قدرت پهپادی ایران و ادعای بکارگیری این پهپاد‌ها از سوی روسیه در جنگ علیه اوکراین تحریم‌هایی را وضع کرده است.

دولت بایدن که همواره شعار رویکرد دیپلماسی را سر داده است، همگام با متحدان غربی خود از هیچ اقدامی فروگذار نکرده، اما مدعی است در پی تغییر رژیم در ایران نیست. آمریکا این روز‌ها همچنین در پی تعمیق روابط تهران – مسکو، ایران را به ارسال سلاح به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین متهم می‌کند که مقامات جمهوری اسلامی ایران بشدت این ادعا را رد کرده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه عمل کند، امکان دستیابی به توافق وجود دارد. توافق مد نظر ایران، سندی است که تحریم‌ها به صورت حداکثری رفع و منطقه هم از اجرای آن بهره‌مند شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.