×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Sunday, 10 December , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 10 خبر
عیسی مسیح را سوزانده اند!

به گزارش «مبلغ» – حجت الاسلام دکتر محمدرضا زائری در یادداشتی اختصاصی که در اختیار «مبلغ» قرار داده است، نوشت: نخستین بار نیست که حادثه تلخ اهانت به قرآن کریم احساسات صدها میلیون نفر مسلمان را جریحه دار ساخته است، اما تکرار این رویداد و اصرار نهادهایی سیاسی و بین المللی بر استمرار این جریان بسیار قابل تأمل و در خور توجه است.

اولا کتابسوزی -هر کتابی – باشد حرکتی وحشیانه و جاهلانه است که تاریخ نمونه آن را در اعصار مختلف در کارنامه مغولان و امثال ایشان یاد می کند و مسلمانان که معجزه شان کتاب است و تمدن شان بر اساس کتاب استوار شده همواره در جانبی ایستاده اتد که کتاب را تقدیس کرده و برای آن حرمت قائل بوده اند و از همین روی اساسا کتابسوزی رفتاری نه ضد انسانی بلکه ضد اسلامی است حتی با کتابی غیر مقدس، چه رسد به این که کتابی مقدس سوزانده شود.

اما اکنون نکته مهم تر اصراری است که جریان های فتنه انگیز و آشوب آفرین بر تحریک عواطف مسلمانان دارند، زیرا می دانند قرآن کریم نسخه منحصر به فرد وحی الهی است که اسباب وحدت و نقطه اشتراک یک چهارم جمعیت جهان شده و می دانند با تحریک احساسات این جمعیت زمینه آشوب و تنش بیشتری فراهم می شود.

این فتنه آفرینی درست نقطه مقابل تلاش ها و مجاهدت های همه کسانی است که- از ملیت ها و ادیان گوناگون – در سطح بین المللی برای گسترش صلح و ترویح آرامش و مهربانی و دوستی و مشارکت انسانی می کوشند.

اما در عین حال باید به خاطر داشت که این قرآن سوزی و آتش افروزی در حقیقت کلمه الله را هدف گرفته است!

عیسی مسیح را سوزانده اند! | محمدرضا زائری

بر خلاف تلقی رایج که قرآن کریم را در عرض عهد قدیم (تورات) و عهد جدید (انجیل) به عنوان کتابهای آسمانی قرار می دهند معتقدم قرآن کریم را به دلایل گوناگون نمی توان با انجیل مقایسه کرد.

قرآن کریم کلمه نازل شده خداوند است و باید آن را با خود حضرت مسیح برابر نهاد و مقایسه کرد که به تصریح وحی الهی کلمه الهی بوده و در واقع انجیل را که نقلهای تاریخی حواریون از دعوت عیسوی است و دهها سال بعد از آن حضرت کتابت و تدوین شده باید با روایات پیامبر و احادیث خاندان رسالت مقایسه کرد که نقل و تدوین مشابهی داشته اند.

از این جهت مقایسه قرآن کریم با عهد جدید اشتباهی است که غالبا مرتکب می شویم (و البته الآن در صدد تبیین آن نیستم و شرح و بسط آن مجالی دیگر می طلبد)اما به هر حال توجه به این نکته و تشریح جایگاه قرآن کریم برای مخاطب جهانی می تواند ماهیت وحشی قرآن سوزان را بهتر نشان دهد و ابعاد جاهلیت مدرن مدعیان آزادی را بیشتر عیان سازد.

کسانی که امروز قرآن کریم را به آتش می کشند در واقع دارند مسیح علیه السلام را می سوزانند و این حادثه تلخ نه فقط مسلمانان بلکه همه پیروان ادیان را هدف گرفته و به همه دین باوران مربوط است.

حتی اگر کسی اعتقاد و باور دینی نداشته باشد باز باید بداند که این فتنه انگیزی ها همه جرقه زدن هایی به انبار باروت و شعله افکندن هایی در مخزن نفت و بنزین است که زمینه ساز آشوب ها و تنش های گسترده تر خواهد گردید و مقاومت حکیمانه اهل خرد و دانش برای جلوگیری از خطر را بی اثر خواهد ساخت.

جنود شیطان در پی آن هستند که به خیال باطل خود با یک تیر دو نشان بزنند، از یک طرف حرمت قرآن و ارزش این کتاب مقدس را در نزد افکار عمومی مخدوش سازند و حتی بی حرمتی به قرآن در نزد کسانی که غیرت و حمیت دینی ندارند عادی شود و از طرف دیگر افراد غیرتمند و متدین را به واکنش هایی تندتر و شدیدتر وادار کنند، اما نقشه ها و برنامه های خداوند همیشه قوی تر و پیچیده تر از نقشه های شیاطین است.

حادثه یازدهم سپتامبر که گمان می کردند موجب فروپاشی ارکان قدرت جهان اسلام در خاورمیانه شود باعث بیشترین گرایش مردم آمریکا و جوانان غربی به اسلام شد و زمینه ساز فروش نسخه های قرآن کریم و آشنایی آنان با اسلام گردید و انتشار داستان سلمان رشدی که فکر می کردند موجب تخریب عقاید مردم مسلمان نسبت به جایگاه قرآن کریم می شود فرصتی برای معرفی گسترده تر قرآن و عقاید اسلامی به جهانیان فراهم ساخت.

این حادثه هم گرچه تلخ و دردناک است و آزردگی و تأثر بسیاری در محیط جامعه اسلامی ایجاد کرده، با مرور زمان زمینه ای برای افزایش قدرت مسلمانان و اقتدار گفتمان قرآن در جهان ایجاد خواهد کرد.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.