×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Friday, 8 December , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 11 خبر
پایان مهلت ثبت نام کاروان ایران و نامشخص بودن اسامی ورزشکاران

به گزارش خبرنگار مهر، طبق زمان بندی اعلام شده از سوی ستاد برگزاری نوزدهمین دوره بازی های آسیایی، اطلاع رسانی از وضعیت کاروان اعزامی به این بازی ها از حدود یک سال پیش با اعلام فهرست اولیه (در برگیرنده حداکثر رشته و تعداد نفرات اعزامی) آغاز شد و پس از گذر از مرحله دوم (اعلام تعداد رشته و نفرات اعزامی)، پروسه آن هفته گذشته با عبور از مرحله سوم به پایان رسید.

مرحله سوم و پایانی ثبت نام حضور در بازی های آسیایی مربوط به «اعلام دقیق نام» رشته ها و ورزشکاران اعزامی بود و ۲۰ جولای (۲۹ تیر) هم آخرین فرصت تعیین شده از سوی برگزارکنندگان بازی های آسیایی برای آن بود. حالا چند روز از پایان مهلت اعلام رشته ها و اسامی ورزشکاران اعزامی به هانگژو گذشته و طبیعتا کمیته ملی المپیک هم فهرست نهایی کاروان ایران را در زمان مقرر به مسئولان برگزارکننده بازی ها اعلام کرده است اما هنوز در مورد این فهرست اطلاع رسانی داخلی صورت نگرفته و همین مسئله ابهامات زیادی را پیرامون کاروان ایران و ترکیب آن ایجاد کرده است.

فقط دو ماه تا بازی های آسیایی باقی مانده است اما هنوز به طور دقیق مشخص نیست که ورزش ایران دقیقا با چه تعداد ورزشکار و در چه رشته و بخش هایی (از حیث مردان و بانوان) راهی این دوره بازی ها خواهد شد.

البته پیش از این فهرست رشته‌های اعزامی به بازی های آسیایی با انتخاب ۳۰ رشته (در ماده یا بخش های مختلف) نهایی شده بود. این تعداد رشته خروجی نشست های مشترکی بود که مسئولان کمیته ملی المپیک با نمایندگان فدراسیون ها یا در قالب ستاد عالی و با حضور مدیران وزارت ورزش برگزار کرده و طی آن وضعیت رشته ها را به ویژه از حیث مدال آوری مورد بررسی قرار دادند.

تمام این نشست ها با محوریت «اعزام کاروان کیفی در کنار حمایت از بخش بانوان» برگزار شد با این حال بعد از نهایی شدن ۳۰ رشته که بسیاری از آنها شامل بخش بانوان هم می شدند و پیش از پایان مهلت ثبت نام نهایی (By Name) ، با وجود تاکید بر نگاه حمایتی به بخش بانوان، احتمال ریزش در این بخش مطرح شد.

خبرگزاری مهر در گزارشی با عنوان «معرفی ۳۰ رشته اعزامی به بازی های آسیایی/ احتمال ریزش در بخش بانوان» به این موضوع پرداخت که والیبال و هندبال بانوان دو رشته ای هستند که احتمال حذف شان از ترکیب کاروان وجود دارد چراکه بررسی‌های تکمیلی وضعیتشان، حکایت از آن داشته که شانس کمی برای جلب رضایت مسئولان کاروان – در راستای اهداف تعیین شده- دارند.

البته مناف هاشمی دبیرکل کمیته ملی المپیک و سرپرست کاروان اعزامی به بازی های آسیایی در پایان یکی از نشست های اخیر هیات اجرایی این موضوع را تکذیب کرد اما در نهایت این حذف صورت گرفته و خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده که ثبت نام نهایی کاروان هم بدون لحاظ کردن نام آنها، به پایان رسیده است.

علاوه بر والیبال و هندبال بانوان، بعضا رشته های دیگر هم با حذف برخی سهمیه های انفرادی خود مواجه شده اند که البته کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش یا ستاد عالی در مورد هیچ یک از آنها اطلاع رسانی رسمی نداشته و همین مسئله پرسش های انتقادی پیرامون وضعیت کاروان و عملکرد دست اندرکاران مرتبط با آن را بیشتر کرده است.

چه بسا همین عدم اطلاع رسانی رسمی باعث شده که کماکان مسئولان فدراسیون ها به دنبال چانه زدن برای افزایش سهمیه های خود باشند در حالیکه با توجه با اتمام مهلت ثبت نام نهایی، عملا امکان اضافه شدن سهمیه وجود ندارد، تغییر و جابه جایی هم تنها در صورت مسائل پزشکی امکان پذیر است آنهم بر اساس فهرست اولیه اعلام شده.

به هر حال تاخیر در اعلام فهرست نهایی کاروان اعزامی به بازی های آسیایی در حالی صورت گرفته که عدم جمع بندی داخلی مسئولان دلیل آن است یا خرده کارهایی مانند امضاهای نهایی اما به هر حال با توجه به فاصله کوتاه باقی مانده تا بازی ها، این فهرست باید به صورت رسمی اطلاع رسانی شود تا تکلیف فدراسیون ها و ورزشکاران مشخص شود.

به گزارش خبرنگار مهر، فهرست ۳۰ رشته ای که پیش از این اعزام ورزشکاران شان به بازی های آسیایی (مردان و بانوان) قطعی شده بود، به این شرح است:

۱- کشتی (فرنگی و آزاد)
۲- ووشو (آقایان – بانوان)
۳- کوراش (آقایان – بانوان)
۴- کاراته (آقایان – بانوان)
۵- تکواندو (آقایان – بانوان)
۶- قایقرانی کانو اسپرینگ – رویینگ (آقایان – بانوان)
۷- تیراندازی (آقایان – بانوان)
۸- شطرنج (آقایان – بانوان)
۹- والیبال ساحلی (آقایان) و سالنی (آقایان – بانوان)
۱۰- بازی‌های الکترونیک (آقایان)
۱۱- کبدی (آقایان – بانوان)
۱۲- وزنه برداری (آقایان – بانوان)
۱۳- دوومیدانی (آقایان – بانوان)
۱۴- تیروکمان کامپوند و ریکرو (آقایان – بانوان)
۱۵- ورزش‌های صعودی – سنگ نوردی (آقایان – بانوان)
۱۶- شمشیربازی سابر (آقایان)
۱۷- بوکس (آقایان)
۱۸- جودو (آقایان – بانوان)
۱۹- ژیمناستیک هنری (آقایان)
۲۰- شنا، شیرجه، واترپلو (آقایان)
۲۱- دوچرخه سواری جاده (آقایان) – کوهستان (بانوان)
۲۲- هندبال (آقایان – بانوان)
۲۳- تنیس روی میز (آقایان – بانوان)
۲۴- بسکتبال پنج نفره – سه نفره (آقایان)
۲۵- فوتسال (آقایان)
۲۶- اسکواش (بانوان)
۲۷- اسکیت فری استایل (آقایان – بانوان)
۲۸- جوجیتسو (آقایان)
۲۹- تنیس (بانوان)
۳۰- بدمینتون (آقایان – بانوان)

نوزدهمین دوره بازی های آسیایی اول تا ۱۷ مهر در هانگژو برگزار می شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.