×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Wednesday, 21 February , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 4 خبر
به روند تبادل زندانیان خوشبینیم/ برنامه‌ای برای گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا نداریم

به روند تبادل زندانیان خوشبینیم/ برنامه‌ای برای گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا نداریم

رویداد۲۴ به گزارش خبرنگار ایلنا، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان صبح امروز در نشست هفتگی با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی با اشاره به سالروز کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ طی سخنانی گفت: ۷۰ سال از کودتا می‌گذرد و به فرمایش مقام معظم رهبری ۲۸ مرداد آغاز چالش بین ملت ایران و آمریکاست. ائتلاف وزیر خارجه اسبق انگلیس با گاردین در این خصوص قابل توجه است. آمریکا و انگلیس به خاطر مقابله با ملت ایران پاسخگو باشند و پایان دادن به مواضع غیرسازنده و مداخله جویانه این دو کشور در امور داخلی ایران اولین گام ضروری در این رابطه است.وی همچنین با اشاره به روز مقابله با تروریسم اظهار داشت: ملت و دولت ایران به عنوان قربانی پدیده شوم تروریسم و قهرمان مبارزه با تروریسم هستند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان تصریح کرد: ایران در صف مقدم مبارزه با تروریسم در منطقه و جهان قرار دارد و سپاه پاسداران بنا به توصیف دقیق مقام معظم رهبری بزرگ‌ترین سازمان ضد تروریستی جهان و سردار شهید قهرمان مبارزه با تروریسم به شمار می‌رود. در مسیر مبارزه با تروریسم ده‌ها و صد‌ها شهید ارزشمند فدا شدند.

وی با اشاره به اقدام کینه توزانه صهیونیست‌ها در به آتش کشیدن مسجدالاقصی و روز جهانی مسجد گفت: جایگاه مسجدالاقصی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و جهان اسلام هیچگونه تعرض و تعدی به آن را بر نخواهد تابید.

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره سفر اخیر امیرعبداللهیان به عربستان و تشکیل مجمع گفتگو‌های همکاری منطقه‌ای ابراز داشت: سفر مهم وزیر خارجه در چارچوب دعوت رسمی به عمل آمده از سوی وزیر خارجه عربستان انجام شد. موضوعات مختلفی در این سفر در برنامه گفتگو قرار داشت. بعد از هفت سال انقطاع روابط موضوعات عدیده‌ای برای گفتگو در نشست‌ها و دیدار‌های مقامات عالیه دو کشور وجود دارد و این دیدار در همین چارچوب دیدار پرموضوع برای گفتگو و تبادل نظر بود. هم موضوعات سیاسی دوجانبه و هم موضوعات مربوط به منطقه را مطرح کردیم.

وی اضافه کرد: در این سفر فرصتی بود با عربستان به عنوان یکی دیگر از کشور‌های مهم حوزه جنوبی خلیج فارس این ایده طرح و در این باره گفتگو صورت گرفت و طرف سعودی دیدگاه‌های ایران و اهداف ناظر بر این ایده را مطرح کرد. این ایده مورد توجه عربستان قرا گرفت و گفتند این موضوع را بررسی می‌کنند. تشکیل چنین مجمعی یک روند است و باید نظر طرف‌های شریک این ایده گرفته شود. موضوع مورد بررسی قرار گیرد و با فضای مثبتی که در منطقه شاهدیم می‌توانیم بگوییم عملا در چارچوب مسیر گفتگو و تبادل نظر قرار داریم. گام‌های بعدی می‌تواند زمینه تاسیس این سازوکار را فراهم کند و این گفتگو‌ها به نتایج توأم با منافع مشترک کشور‌های حوزه شمال و جنوب خلیج فارس منتهی شود.

 دعوت مجدد پادشاه عربستان از رئیسی برای سفر به عربستان 

سخنگوی وزارت خارجه درباره روابط تجاری و اقتصادی بین ایران و عربستان هم خاطرنشان کرد: در دیدار دو وزیر خارجه درباره فعال سازی دوباره موافقت‌نامه‌های موجود دو کشور و شروع مذاکرات برای انعقاد اسناد جدید مورد نیاز در روند توسعه همکاری‌های دوجانبه گفت‌وگوی خوبی شد از جمله همکاری در زمینه‌های اقتصادی و تجاری و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری و اجتناب از اخذ مالیات مضاعف گفتگو شد. دو طرف هم نظر بودند در اولین فرصت اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی برگزار شود.

کنعانی همچنین گفت: طرف عربستانی مجددا دعوت پادشاه عربستان از دکتر رئیسی برای سفر به عربستان را تجدید و تأکید کرد و اتفاق نظر وجود دارد زمینه‌های انجام این سفر در زمان مناسب فراهم شود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره روند مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا اظهار داشت: بازه زمانی مشخص در این ارتباط از سوی مقامات ذیربط ایران اعلام شده بود. حداکثر بازه زمانی برای این کار حدودا تا سقف دو ماه بود و توافق بین دو طرف شکل گرفت و روند اجرایی در مسیر توافق در حال پیشرفت است. گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای یا اظهارنظر‌ها در این خصوص خیلی محل اعتبار و توجه نیست.

به روند تبادل زندانیان خوشبینیم

وی افزود: ما به روند کار توجه داریم و خوشبین هستیم در بازه زمانی تعیین شده روند انتقال انجام شود. مبتنی بر توافق با روند خوبی در حال انجام است و امیدواریم در سقف نسبی زمانی تعیین شده این توافق به صورت کامل اجرایی و زمینه لازم و اعتمادسازی لازم برای پیشرفت روند کار در حوزه‌های دیگر مدنظر شکل بگیرد.

کنعانی درباره مطالبات از کره جنوبی بیان کرد: مقامات ذیربط ایران در خصوص میزان دقیق مطالبات مالی ما نحوه تبدیل آن‌ها از واحد پول کره به ارز دیگر توضیحات لازم را داده‌اند. جمهوری اسلامی ایران در مسیر احقاق حقوق ملت به هیچ وجه کوتاهی نکرده و نخواهد کرد. در شرایط سختی که دولت آمریکا همواره به دنبال اعمال تحریم‌های غیرقانونی و ایجاد مانع و مسدود کردن روند‌های تجاری ایران با کشور‌های مختلف دنیا بود. ایران با اقتدار دولت آمریکا را مجبور به تکمین و پذیرش خواسته‌های بر حق دولت و ملت ایران کرد و روند آزادسازی دارایی‌های ایران با گام‌های برداشته شده و تفاهمات شکل گرفته شروع شده و در روند خوبی هستیم. علاوه بر دارایی‌هایی که از سوی کره انجام می‌شود بخش دیگری از دارایی‌ها ما در عراق که با توجه به مداخلات آمریکا امکان در اختیار گرفتن آن سخت شده بود. بخشی از این دارایی‌ها منتقل شده و در حال انجام شدن است. دولت در روند احقاق حقوق ملت به این مسیر ادامه می‌دهد.

وی افزود: دولت از حقوق ملت در هیچ جایی کوتاه نخواهد آمد و گام به گام این مسیر را ادامه می‌دهد.

 هیچ برنامه‌ای برای گفت‌وگو با آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل نداریم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره دیدار مقامات ایران و آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اظهار داشت: گفتگو‌های غیرمستقیم دولت ایران و آمریکا به صورت غیرمستقیم صرفا در چارچوب مذاکراتی است که انجام شده برای تبادل زندانیان و آزادی زندانیان ایرانی از زندان‌های آمریکا و رفع انسداد دارایی‌های بلوکه شده ایران و گفتگو‌های مرتبط با رفع تحریم‌ها.

وی عنوان کرد: هیچ برنامه‌ای برای گفت‌وگوی مستقیم بین ایران و آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل و جای دیگری وجود ندارد.

کنعانی در رابطه با بازدید هیأت ایرانی از ایستگاه آب‌سنجی دهراود گفت: همواره از مقامات سرپرستی افغانستان مطالبه کردیم مبتنی بر معاهده ۱۳۵۱ به اعطای حق‌آبه ایران عمل کنند و مفاد این معاهده لازم است اجرایی شود. بازدید اخیر را مبتنی بر حسن نیت ارزیابی می‌کنیم. برای ارزیابی حق‌آبه ایران این گونه بازدید‌ها براساس معاهده باید به صورت مستمر در فواصل منظم ماها‌نه صورت بگیرد که معدل آب ورودی به سرچشمه‌ها به داخل سد صورت بگیرد و حق‌آبه ایران داده شود.

وی ادامه داد: براساس مفاد معاهده این مسیر را دنبال می‌کنیم. در مورد مسائل مربوط به افغانستان مهمترین تحولی که پیش رو داریم نشست مسکو است که اوایل مهر ماه سالجاری به میزبانی روسیه برگزار می‌شود. میزبان از هیأت طالبان هم برای حضور در این نشست دعوت کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: حل و فصل مسائل افغانستان و صلح و ثبات و تحکیم امنیت در این کشور را در چارچوب تشکیل دولت فراگیر می‌دانیم. تنها راه بیرون کشیدن افغانستان از بی ثباتی و ناامنی آغاز گفتگو‌های بین الافغانی با مشارکت همه گروه‌های این کشور است. آمادگی داریم میزبان گفتگو‌ها باشیم. ایران در این زمینه به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.

آزادسازی منابع ما موضوع هدفگذاری شده بود

کنعانی درباره انتقال دارایی‌های ایران به قطر اظهار داشت: آزادی زندانیان ایرانی در دستورکار ما بود و آزادسازی منابع ما موضوع هدفگذاری شده ما بود و در حال انجام شدن است. برای ما نتیجه مهم است که زندانیان آزاد و دارایی‌های ما آزاد و برای ایران قابل برداشت باشد. معتقدیم در چارچوب توافق این دو هدف ما محقق خواهد شد. نتیجه برای ما مهم است و طرح جزئیات را در این خصوص کمک کننده نمی‌دانیم. طرح جزئیات برای ما به منظور دسترسی به هدف کمک کننده نیست.

وی درباره سفر رئیسی به ژوهانسبورگ برای شرکت در نشست سران بریکس و بریکس پلاس نیز گفت: همکاری با بریکس و عضویت در این گروه برای ایران حائز اهمیت است و مشارکت رئیس جمهور در اجلاس سران بریکس در چارچوب هدفگذاری انجام شده و دعوت به عمل آمده از رئیس جمهور برای مشارکت در این اجلاس صورت می‌گیرد. این گروه در حال پیدا کردن جایگاه ویژه خود در جهان است.

سخنگوی وزارت خارجه ابراز کرد: ایران جزو معدود کشور‌هایی است که با اعضای بریکس همکاری‌های توسعه یافته و گسترش یافته در حوزه‌های تجاری و اقتصادی دارد. هدفگذاری انجام شده برای تقویت همکاری‌ها با بریکس و عضویت در این تشکل در چارچوب نگاه راهبردی است که ایران مایل است پیوند‌های خود را با کشور‌ها و شرکت‌هایی که مایل به همکاری با ایران هستند افزایش دهد. همکاری‌های ایران با بریکس منفعت دوجانبه برای ایران و اعضای بریکس است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.