×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Friday, 12 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 9 خبر
والیبال ایران درخطر از دست دادن المپیک/اعلام دلایل شکست برابرژاپن

عادل غلامی درباره شکست مقابل ژاپن و کسب عنوان نایب‌قهرمانی تیم ملی والیبال در مسابقات قهرمانی آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: در آسیا تیم‌های مثل ژاپن، کره جنوبی، چین و ایران با هم رقابت می‌کردند که گاهی اوقات در برخی مسابقات ما بهتر بودیم و گاهی وقت‌ها هم آن‌ها تیم برتر میدان بودند. از سال ۲۰۰۰ که استارت والیبال نوین در ایران زده شد، والیبال همیشه رو به پیشرفت بود ولی در چند سال اخیر روند به گونه‌ای پیش رفته که نمی‌توان به پیشرفت والیبال ایران در آینده امیدوار شد و همین موضوع نگران‌کننده است.

اعتقاد ندارم بازیکن حق اظهارنظر ندارد

وی در واکنش به این موضوع که بازیکنان تیم ملی، عطایی را به عنوان سرمربی قبول ندارند و آیا وقت تغییر سرمربی تیم ملی فرارسیده است، گفت: من حتی یک روز تمرینات تیم ملی را از نزدیک ندیدم بنابراین نمی‌توانم در مورد این موضوع صحبت کنم، اما برخلاف خیلی از دوستان که معتقدند بازیکنان حق اظهارنظر ندارند، من کاملاً مخالف هستم و به نظرم این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد و جز مهم‌ترین مسائل اصلی والیبال به حساب می‌آید، چرا که بازیکنان باید دستورات سرمربی را در زمین اجرا کنند، بنابراین اگر به هر دلیلی از لحاظ ذهنی کادرفنی را قبول نداشتند، نمی‌توانیم بگوییم آن‌ها حق اظهارنظر ندارند. چون بازیکنان با این سیستم کار می‌کنند و اگر شرایط برای آن‌ها مهیا نیست باید صحبت کنند. ولی من چون حتی یک روز تمرین تیم ملی را ندیدم در این مورد نمی‌توانم اظهارنظری داشته باشم که به تیم ملی کمک کند.

اگر بازیکنان کادرفنی را قبول ندارند باید صحبت کنند

وی تأکید کرد: ولی اگر واقعاً چنین موضوعی مطرح است بازیکنان خودشان باید صحبت کنند. در زمان کواچ بازیکنان با او به مشکل خوردند، ما خودمان در این مورد با فدراسیون صحبت و مسائل را بازگو کردیم. بعد از اینکه او از ایران رفت وضعیت تیم ملی هم بهتر شد. بازیکنان باید مشکلاتشان را به زبان بیاورند چرا که آن‌ها با این سیستم کار می‌کنند.

والیبال ایران درخطر از دست دادن المپیک/اعلام دلایل شکست برابرژاپن
عادل غلامی در کادر فنی تیم نوجوانان ایران است

نتایجی که عطایی کسب کرده بهترین قاضی است

غلامی در مورد ادامه همکاری با عطایی در تیم ملی خاطرنشان کرد: به نظرم داورزنی به اندازه کافی تجربه دارد و بیشتر از ما مسائل را درک می‌کند. باید عملکرد عطایی را در این دو سال بررسی کنیم تا به این نتیجه برسیم که او خوب کار کرده یا خیر. به نظرم او در مدت زمان ۲ سال که هدایت تیم را برعهده داشته خوب نتیجه گرفته است. تیم با هدایت عطایی قهرمانی در آسیا را داشته و در مسابقات لیگ جهانی هم تا مرحله فینال پیش رفته است. البته ممکن است برخی بگویید این نتایج، عملکرد کادرفنی قبلی بوده اما به هر حال در زمان عطایی این نتایج رقم خورد.

والیبال ارث پدری هیچ کس نیست

وی عنوان کرد: با توجه به نتایجی که تیم ملی در این مدت اخیر کسب کرده، علاقمندان به والیبال خواستار روی کار آمدن مربی خارجی هستند. والیبال ارث پدری هیچ کس نیست و همه به خوبی می‎‌دانند این رشته با موفقیت‌های بین‌المللی باعث می‌شود حال مردم خوب باشد و وقتی این اتفاق رخ نمی‌دهد خواه ناخواه همه ناراحت می‌شود.

محال است مربی باکیفیت خارجی به ایران بیاید

ملی‌پوش سابق والیبال ایران خاطرنشان کرد: اما به نظرم در این شرایط محال است که هدایت تیم ملی به یک مربی درجه یک خارجی سپرده شود به خاطر اینکه فدراسیون پول ندارد. زمانی که سازمان تربیت بدنی مبلغ مشخصی را به عنوان بودجه به فدراسیون می‌دهد و هزینه‌های این فدراسیون دو برابر بودجه است، چطور می‌توان توقع داشت که فدراسیون یک مربی خارجی درجه یک را که ماهیانه ۳۰ تا ۴۰ هزار درآمد دارد را به عنوان سرمربی جذب کند؟!بودجه‌ای که به والیبال اختصاص داده می‌شود در حد یک ورزش معمولی است.

جریان روی کار آمدن کادرفنی ایرانی فراتر از ورزش است

غلامی گفت: در دو سال اخیر در ورزش ایران جریانی به راه افتاده که نمی‌دانم منشأ آن کجاست و فکر می‌کنم فراتر از ورزش است. این جریان هم مبنی بر این است که باید کادرفنی ایرانی روی کار بیاید. مگر لهستان که در والیبال جز برترین تیم‌های دنیاست از مربیان لهستانی استفاده می‌کند؟ ما چهار تا پنج مربی خیلی خوب در والیبال ایران داریم که واقعاً خوب کار می‌کنند اما اینکه الزام کنیم کادر فنی باید ایرانی باشد روند درستی نیست.

ایران خاستگاه والیبال نیست

وی اظهارداشت: ایران خاستگاه والیبال در دنیا نیست؛ در آینده ممکن است از نسل طلایی والیبال ایران برخی مربیگری را انجام دهند اما نیاز است که آن‌ها در اروپا دوره ببینند. کاری که ژاپن با بازیکنان انجام داد ما باید برای مربیان آن را انجام دهیم. سال ۲۰۱۱ ولاسکو به ایران آمد و کنار او چند مربی ایرانی حضور داشتند که با علم روز والیبال دنیا آشنا شدند. سرمربی تیم ملی بزرگسالان باید از علم روز والیبال دنیا مطلع باشد. نتیجه‌ای که ولاسکو با تیم ملی بزرگسالان ایران گرفت خیلی متمایز از سایر مربیان نبود اما آن چیزی که والیبال ایران را در دوره او متحول کرد تغییر ساختار بود. او ذهن بازیکنان و مربیان را تغییر داد.

والیبال ایران درخطر از دست دادن المپیک/اعلام دلایل شکست برابرژاپن

فدراسیون پول ندارد مربی خارجی جذب کند

غلامی در مورد روی کار آمدن مربی خارجی تأکید کرد: فدراسیون پول ندارد مربی خارجی برای هدایت تیم انتخاب کند؛ بنابراین ممکن است عطایی را تغییر دهند و یک مربی ایرانی روی کار بیاید، حتی ممکن است با آن مربی تیم نتیجه هم بگیرد اما آیا ساختار والیبال تغییر می‌کند؟! آیا در والیبال ما این پذیرش وجود دارد که مربیان سر تمرین مربیان دیگر بروند و از آن‌ها چیزی یاد بگیرند؟! ما نمی‌توانیم خودمان را گول بزنیم هنوز این موضوعات در والیبال ایران پذیرفته نشده است.

در ایران مربیان پذیریش یادگیری ندارند

وی اظهارداشت: در ورزش هیچ مربی نمی‌تواند ادعا کند که بهترین است. در جریان مسابقات نوجوانان در آرژانتین با ولاسکو ملاقات کردم و او گفت من هنوز در حال یادگیری هستم و به مدت دو ماه در آمریکا با مربی که مبتکر والیبال بوده دیدار داشته و از او یاد گرفته است. مربی که ساختار والیبال ایران را تغییر داده و سن بالایی هم دارد اما همچنان در حال یادگیری است. آیا این تفکر در بین مربیان ایرانی وجود دارد؟!

تنها نسل طلایی می‌تواند والیبال را تغییر دهد

وی گفت: به جرأت می‌گوئیم تنها کسانی که والیبال ایران را از لحاظ ذهنی می‌توانند تغییر دهند نسل طلایی والیبال ایران هستند، بنابراین از همه دوستانم می‌خواهم بعد از اینکه دوره بازیکنی آن‌ها به اتمام رسید به مربیگری روی بیاورند و ذهنیت این نسل را تغییر دهند همانطور که مربی سطح یک دنیا ذهن ما را تغییر داد.

بازیکنان بزرگ والیبال رفتند

وی در مورد بازگشت سعید معروف گفت: سعید هنوز والیبال را کنار نگذاشته و همچنان به عنوان بازیکن به میدان می‌رود بنابراین نمی‌توان به فدراسیون خرده بگیریم چرا از او استفاده نمی‌کند. ولی متأسفانه برخی بازیکنان مانند فرهاد ظریف را از دست دادیم. چرا نباید سعید معروف حتی در دوره بازیکنی در ایران باشد؟ نباید خودمان را گول بزنیم برخی بازیکنان را از دست دادیم و آنها ناچار شدند به کشور دیگری بروند. کسانی هم که ماندند به خاطر برخی وابستگی‌ها بود وگرنه شرایطی که در خارج برای ورزشکاران مهیا بود بسیار ایده‌آل بود. در همین مسابقات قهرمانی آسیا علیزاده به عنوان مربی روی نیمکت نشست، از گوشه و کنار شنیدم که می‌گفتند او تجربه ندارد و چرا باید در کادرفنی باشد! این حرف کاملاً اشتباه است. اگر علیزاده و امثال او کنار تیم ملی نباشند چه کسی باید باشد؟ او ملی‌پوش تیم بود و سالیان سال تجربه کسب کرده است.

والیبال ایران درخطر از دست دادن المپیک/اعلام دلایل شکست برابرژاپن

تیم از لحاظ ذهنی آماده بازی با ژاپن نبود

غلامی در مورد دلایل شکست ایران در مسابقات قهرمانی آسیا مقابل ژاپن عنوان کرد: یکی از دلایلی که تیم در قهرمانی آسیا مقابل ژاپن شکست خورد به خاطر این بود که در لیگ ملت‌ها زمانی که تیم در چند بازی ابتدایی شکست خورد ما صبوری نکردیم و یک فشار مضاعف به تیم ملی و کادر فنی وارد کردیم، متأسفانه کادرفنی هم به اشتباه سوار بر موج فضای مجازی شد و به تیم فشار آورد. در صورتی که این فشارها همیشگی بوده اما این سری شدتش زیاد بود. در فینال مسابقات قهرمانی آسیا هم این فشار خودش را نشان داد به طوری که تیم شکست خورده وارد زمین شد و کادرفنی و بازیکنان آماده بازی فینال نبودند.

با این وضعیت کسب سهمیه المپیک هم به خطر افتاد

ملی‌پوش سابق تیم ملی در مورد کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۴ خاطرنشان کرد: برخلاف عده‌ای که معتقدند تیم می‌تواند سهمیه المپیک را کسب کند اما من این نظر را ندارم چرا که الان سه تیم در رنکینگ به ما نزدیک شدند اصلاً قابل پیش بینی نیست و شاید روسیه به مسابقات برگشت، اگر این تیم اضافه شود ما یک پله عقب‌تر می‌رویم. الان سه تیم هلند، ترکیه و کوبا در رنکینگ به ما نزدیک هستند و این زنگ خطر را برای والیبال صدا درآورده. بنابراین نمی‌توان در باد اینکه ما از طریق رنکینگ سهمیه المپیک را کسب می‌کنیم بخوابیم و باید تفکراتمان را تغییر دهیم.

اگر داورزنی را قبول ندارند اجماع کنند تا کنار برود

وی گفت: متأسفانه صحبت‌هایی که الان مطرح می‌شود بیشتر جنبه منافع شخصی دارد که کمکی به حال تیم ملی نمی‌کند. ما یا داورزنی را به عنوان رئیس قبول داریم یا نداریم. اگر او را قبول داریم باید اجازه دهیم خودش تصمیم بگیرد اگر هم او را قبول نداریم باید اجماع کنیم تا کنار برود. من می‌توانم عطایی را نقد کنم اما نمی‌توانم بگوییم او را برکنار کنید چون در حیطه اختیارات من نیست. صحبت‌هایی که در مورد آینده سرمربی تیم ملی مطرح می‌شود بیشتر جنبه شخصی پیدا کرده است.

جوانان والیبال باید با برنامه به تیم بزرگسالان اضافه شوند

غلامی عنوان کرد: مطمئن باشید بازیکنان سابق تیم ملی از خیلی از افراد نسبت به والیبال دلسوزتر هستند و اگر فضا آماده شود به تیم ملی کمک می‌کنند. والیبال ایران به خواب رفته است در حالی که مهره‌های فنی خیلی خوبی داریم. در رده جوانان هم بازیکنان خوبی در تیم ملی داریم اما باید با برنامه و کم‌کم به رده بزرگسالان اضافه شوند. بازیکنی مثل پوریا خانزاده سرمایه والیبال ایران است اما نباید با این بازیکن طوری رفتار کنیم که اعتماد به نفسش گرفته شود. جوانان والیبال ایران طبق یک روال تعیین شده باید به تیم اضافه شوند و نباید این موضوع بار اضافه‌ای برای والیبال ایران شود.

نداشتن تیم «ب» در والیبال یعنی فاجعه!

وی گفت: تیم‌های بزرگ دنیا در لیگ جهانی به این صورت برنامه‌ریزی می‌کنند که هفته‌های اول با بازیکنان اصلی به میدان می‌روند و برنده می‌شوند در هفته‌های پایانی با بازیکنان ذخیره به میدان می‌روند و پیروز می‌شوند. برخی تیم‌ها هم برعکس این روند برنامه‌ریزی می‌کنند. در والیبال تورنمنت زیاد برگزار می‌شود و من واقعاً تعجب می‌کنم چرا امسال تیم “ب” تشکیل نشد. این فاجعه برای والیبال ایران بود و چرایی آن را باید پیدا کنیم. اگر فردی مثل مهدی مهدوی را کنار تیم “ب” می‌گذاشتند که از تجربه یک پاسور باسابقه استفاده کنند او می‌دانست با پوریا خانزاده چطور جلو برود و این موضوع می‌توانست به والیبال ما خیلی کمک کند. متأسفانه خیلی از بازیکنان بزرگ والیبال کنار گذاشته شدند.

یک سطل یخ در ایران نداریم

ملی‌پوش سابق والیبال ایران خاطرنشان کرد: ژاپن یک تیم استثنایی در والیبال دنیاست، این تیم با چهار ملی‌پوش در تمامی بازی‌ها برنده است، اما آیا ما ابزار ریکاوری تیم ژاپن را در اختیار داریم؟! قطعاً نه! کسی این مسائل را نمی‌داند. در حال حاضر اصلی‌ترین موضوع در ورزش بحث ریکاوری است، ما یک سطل یخ در ایران نداریم که بازیکن بعد از بازی از آن استفاده کند. بازیکنان تیم ژاپن هر کدام یک مربی دارند که وظایف خاصی برعهده دارند. والیبال ایران ۱۰ سال از سیامک افروزی استفاده کرد، او می‌توانست در مطب شخصی خودش ماهیانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون درآمد داشته باشد، اما او با تمام وجود برای همه ما زحمت کشید در نهایت هم با چه شرایطی از تیم ملی رفت!

والیبال ایران درخطر از دست دادن المپیک/اعلام دلایل شکست برابرژاپن

چرا بازیکن تیم ملی برای پرواز بیزینس باید بجنگد؟

غلامی در ادامه به گلایه‌های محمد موسوی از وضعیت اردوی تیم ملی اشاره کرد و گفت: زمانی که محمد موسوی از شرایط اردوی تیم ملی حرف می‌زند و از نبود مکمل گلایه می‌کند نباید از این حرف جنبه منفی برداشت شود بلکه چرایی آن را باید بررسی کرد. چرا بازیکن تیم ملی برای داشتن پرواز بیزینسی باید بجنگد؟ چون فدراسیون پول ندارد و اگر بودجه کافی داشت از هیچ یک از امکانات دریغ نمی‌کرد. نمی‌توان با نبود این امکانات مدام از تیم ملی توقع داشت. بازیکنان تیم ملی یک ریال حقوق نمی‌گیرند. بازیکنی مثل محمد موسوی از سال ۲۰۰۷ تا به الان در تیم ملی بوده است، منتقدان دریافتی او را در این ۱۶ سال از تیم ملی بررسی کنند، در صورتی که دیگر بازیکنان دنیا مبلغ بسیار هنگفتی بابت حضور در تیم ملی دریافت می‌کنند. هر پیروزی در لیگ جهانی پاداش دارد اما به خاطر تحریم آن پاداش هم به بازیکنان ایران تعلق نمی‌گیرد. بازیکن باید انگیزه داشته باشد.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.