×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Thursday, 2 December , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به نام خدا

آوای زاگرس : همه به حکم انسان بودن استعدادها و توانایی هایی داریم که میتوانیم به واسطه این ها ببینیم درک کنیم و به واقعیت ها برسیم درباره آنها فکر کنیم و آنها را لمس کنیم حتی به شناخت و یقین هم برسیم . اگر دانستن را خوب هضم کرده باشیم یعنی نگاه به چیزی و تصویری از آن در ذهن داشتن .
یقین یعنی در متن دانسته ها قرار گرفتن و صاحب آن شدن
اما گمان و ظن چیزی است که نه تنها ما را به صراط مستقیم نمیرساند بلکه شاید مسافت ها هم دور کند و مایتبع اکثرهم الا ظنا ان ظن لایغنی من الحق شیئا ان الله علیم بما یفعلون ( سوره یونس آیه ۳۲ )
آدم ها بزرگند به اندازه علم و دانستنی های شان و آنچه که به آن یقین دارند یقین یعنی همان چیزی که دست ما را می گیرد و بالا میبرد .
سیاست بیش از همه چیز شب و روز ما را اشغال کرده است اما به هیچ روی سیاسی نیستیم گاهی اوقات دل مشغولی سیاسی مانع سیاسی بودن می شود همه ما به این دلیل مرتب دل مشغول سیاست هستیم که تاریخ پر فراز و فرود و سرشار از ظلم و ستیزی داریم . امیدواری مان به موقعیت آینده مان مشروط است به اینکه رییس جمهور یا مسوول بعدی کیست و چه شعاری دارد نه برنامه ، برای تسکین و آرام شدن اعصاب ما باید خوار و ذلیل شدن فلان مسوول یا سربلند کردن مسوول دیگر را ببینیم سیاست با همه بازیگران و نهادهایش مثل آب در تمام روزنه های زندگی و تمام بافت های خانه و حیات مان نفوذ کرده است سیاسی بودن چیزی است بیرون از دل مشغولی های روز مره قطع نظر از کار شغل و بیرون از حب و بغض های شخصی جدای از آنچه زندگی مرا بهبود میبخشد . سیاسی بودن یعنی دل مشغول سرنوشت گروهی باشم که به آن تعلق دارم به سرنوشت مردم خود و مهم تر از آن به سرنوشت و مصالح کل بشریت فکر کنیم .
سیاسی بودن با عشق به دیگری دوست داشتن مردم و نوع دوستی ارتباط محکمی دارد یعنی تخریب تهمت خشونت و ناهنجاری هیچ محلی از اعراب ندارد آنچه که مهم است اخلاق برنامه ها و یقینیات است نه ظن و گمان یا حدسیات به همین دلیل به قول ارسطو انسان حیوانی است سیاسی به نظر او انسان به دلیل توانایی اش برای فرا رفتن از خود از حیوانات متمایز می شود یعنی قدرت تعقل تفکر و برنامه ریزی ما فقط از این جهت که تا حدودی میتوانیم از مطامع و غرایز خود بگذریم میتوانیم انسانی سیاسی باشیم به همین دلیل تنها جانداری هستیم که قادر به تشکیل جامعه هستیم فقط به شرط همین فرم از زندگیست که اجتماع سیاسی معنا دار می شود فرد شخصیتی اخلاقی پیدا میکند و قوانین محترم می شوند آزادی و عدالت امکان پذیر میشوند . فرد سیاسی دوستدار همه انسان هاست و در پرتو این انسان دوستی دوست دار ملت و گروه خاصی از مردم است نوع دوستی مثل خورشیدی تابان دیگر دوستی ها را هم گرما می بخشد یک فرد سیاسی بیش از دیگران میتواند برای دیگران دوست خوبی باشد به این معنا یک فرد سیاسی گاها میتواند در سایه دین یک دیندار واقعی باشد این روزها می گویند تخم دوستی و عشق را در روابط شخصی ملخ خورده است فضای عمومی زندگی گرمای پیشین را ندارد بیش از گذشته خود خواه و فرد گرا شده ایم احساس اعتماد و امنیت کاهش یافته است سیاست بی مهار و مبتذل امروزی عامل آن همه احساس بحران در زندگی شخصی است. تنها درمان دل مشغولی مدام به سیاست سیاسی بودن است همین فقدان نوع دوستی ما را به چاله انداخت در این مسابقه خاص اندیشی و خاص گرایی آنها که بالاتر نشسته اند برخوردار و برخوردارتر می شوند و آنها که دست شان به جایی نمی رسد حسرت میخورند و نفرین میکنند به همه .

آیین آینه خود را ندیدن است

به امید ظهور دولت دوست .

به قلم :سید سعید موسوی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.