×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۳ آبان , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Monday, 25 October , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

۰سخنگوی کمیسیون تحقیق اعتبارنامه تاجگردون، گفت: گزارش نهایی کمیسیون درباره اعتبارنامه منتخب گچساران بعد از بازگشت نمایندگان از حوزه‌های انتخابیه در دستور جلسه علنی مجلس قرار می‌گیرد.

آوای زاگرس :حجت الله فیروزی در جمع خبرنگاران با اشاره به ارجاع بررسی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون به کمیسیون تحقیق مجلس در پی تصمیم نمایندگان، تصریح کرد: کمیسیون تحقیق تاکنون با برگزاری چندین جلسه اظهارات معترضان و منتخب گچساران را استماع و مستندات ارائه شده را بررسی کرده است.
وی افزود: در نهایت مقرر شد کمیته‌ای ۵ نفره متشکل از اعضای کمیسیون تحقیق برای بررسی بیشتر، مستندات را راستی آزمایی و گزارش نهایی را به کمیسیون ارائه کنند.
  فیروزی در ادامه گفت: بیشتر تاکید معترضان بر نامه وزارت اطلاعات در پرونده =تاجگردون است؛ تصمیم بر آن شد تا این کمیته جلساتی با مسئولان وزارت اطلاعات و اعضای شورای نگهبان داشته باشد تا مستندات را بررسی و راستی آزمایی کنند و در نهایت نیز در جلسه‌ای با رئیس مجلس روند کار بررسی شود.
سخنگوی کمیسیون تحقیق، نامه مذکور را دارای طبقه بندی محرمانه دانست و افزود: امکان افشای مفاد این نامه وجود ندارد، از لحاظ حقوقی بحث حیثیت افراد مطرح است.
 وی یادآور شد: کمیسیون تحقیق طبق قانون تا پنجشنبه هفته آینده برای بررسی پرونده آقای تاجگردون وقت دارد؛ امکان ارائه گزارش به صحن تا روز سه شنبه آینده (آخرین نشست مجلس قبل از تعطیلی یک هفته‌ای) وجود ندارد لذا این گزارش در دستور اولین جلسه علنی مجلس بعد از سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه قرار می‌گیرد.
فیروزی با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری جلسات با مسئولان مرتبط، خاطرنشان کرد: امکان تمدید زمان بررسی برای کمیسیون تحقیق در آیین نامه پیش بینی نشده است و در صورت نهایی نشدن گزارش کمیسیون، تعدادی از نمایندگان می‌توانند تقاضا کنند تا نظر شعبه ۱۲ در صحن به رأی گذاشته شود.
  وی در خصوص چگونگی بررسی گزارش کمیسیون تحقیق در جلسه علنی مجلس نیز گفت: طبق قانون آیین نامه داخلی مجلس؛ در ابتدا سخنگوی کمیسیون تحقیق ۱۵ دقیقه فرصت دارد تا گزارش نهایی این کمیسیون درباره اعتبارنامه ارجاعی را قرائت کند سپس منتخبی که اعتبارنامه وی مورد اعتراض قرار گرفته است نیز ۳۰ دقیقه فرصت دفاع خواهد داشت و پس از آن مجلس درباره اعتبارنامه وی «تصمیم گیری» خواهد کرد.
 سخنگوی کمیسیون تحقیق مجلس، همچنین با اشاره به فضاسازی موافقان و مخالفان اعتبارنامه منتخب گچساران در افکار عمومی، تصریح کرد: تاکید بر این است که اعضای کمیسیون تحقیق تنها به وظیفه ذاتی خود پرداخته و از اظهار نظر شخصی بپرهیزند، ضمن اینکه همه نمایندگان در جریان انتخابات نسبت به حق قانونی اعتراض به اعتبارنامه‌ها در مجلس آگاهی دارند.
آقای فیروزی خاطرنشان کرد: این فضاسازی‌ها هیچ تاثیری بر روند کار کمیسیون تحقیق ندارد، موافقان و مخالفان صبوری کنند تا نتیجه کار مشخص شود.
فیروزی در واکنش به تجمعی جمعی از مردم شهرستان باشت حوزه انتخابیه غلامرضا تاجگردون در حمایت از وی و تقاضای تأیید اعتبار نامه تاجگردون، تصریح کرد: هیچ یک از اعضای کمیسیون تحقیق تحت تأثیر این تجمعات و حرفهایی مانند زنده باد و مرده باد قرار نمی‌گیرد، آن‌ها یک وظیفه شرعی دارند که باید نزد خدای خود پاسخگو باشند.
حجت الله فیروزی سخنگوی کمیسیون تحقیق مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: کمیسیون تحقیق برای اینکه به حقیقت برسد کاری به فضاهای سیاسی و مسائل حاشیه‌ای ندارد، از روز اول هم قرار شده است حتی اگر اعضای کمیسیون تحقیق هم شخصاً نظراتی نسبت به موضوع در نفی یا اثبات آن دارند، هیچ اظهار نظری در این خصوص نداشته باشند تا در فضای عمومی بی طرفی اعضای کمیسیون به مردم ثابت شود.
وی گفت: از طرف دیگر ما یک وظیفه بسیار سنگین و خطیری داریم که باید نسبت به یک موضوع قضاوت کنیم، هرچند در فضای عمومی مردم صحبت‌هایی داشته باشند اما کمیسیون تحقیق به استناد حرف‌های مردم در قالب صحبت‌های احساسی یاشعاری یا حتی واقعی بدون سند نمی‌تواند به این قضایا ورود کند و تحت تعقیب قرار دهد.
سخنگوی کمیسیون تحقیق مجلس خاطرنشان کرد: در این مدتی در جلسات کمیسیون تحقیق خیلی بی طرفانه و بسیار منطقی به موضوع ورود کردیم، سعی کردیم ساز و کارها هم طوری باشد که بتوانیم به واقعیت برسیم.
فیروزی با تاکید بر بی طرفی کمیسیون تحقیق در این راستا گفت: بینی و بین الله هیچکدام از دوستان برای رد یا تأیید اعتبارنامه غرضی ندارند.
 وی ادامه داد: آخرین اقدامات در کمیسیون تحقیق صورت گرفت، ۵ نفر از دوستان به عنوان کمیته منتخب کمیسیون انتخاب شدند و با مسئولیت حجت الاسلام میرتاج الدینی کار خود را شروع کردند.
 فیروزی افزود: یکی از اسناد مهمی که الان مورد استناد نمایندگان معترض به اعتبار نامه تاجگردون است، نامه وزارت اطلاعات است و ما به خاطر این که روی این موضوع اطلاعات کامل‌تری به دست بیاوریم، از وزیر اطلاعات درخواست کردیم که بتوانیم با مسئول ذیربط پرونده در این وزارتخانه جلسه‌ای داشته باشیم.
 سخنگوی کمیسیون تحقیق گفت: موضوع دوم درخواست جلسه با ریاست مجلس بود تا هم گزارش کاری از اقدامات کمیسیون ارائه کنیم و هم از دیدگاه‌های وی برای روند بهتر پرونده بتوانیم استفاده کنیم.
 وی ادامه داد: موضوع سوم هم این بود که درخواست جلسه با شورای نگهبان برای اطلاع از پرونده و روند گذشته تأیید صلاحیت تاجگردون داشته باشیم تا بخشی از اسناد و مدارکی که مورد استناد و نظر نمایندگان معترض است مورد بررسی قرار گیرد تا در این فرصت قانونی ۱۵ روزه گزارش خود را به هیئت رئیسه مجلس جهت طرح در صحن علنی ارائه کنیم.
 وی در پاسخ به سوالی در خصوص مفاد نامه وزارت اطلاعات درباره اعتبارنامه تاجگردون گفت: نامه وزارت اطلاعات طبقه بندی است و ما نمی‌توانیم از مفاد نامه طبقه بندی مطلبی را افشا کنیم فقط خود وزارت اطلاعات می‌توانند مفاد نامه را افشا کنند در غیر این صورت جرم است.
 فیروزی تصریح کرد: به طوری کلی مفاد نامه نسبت به همان موارد و سرفصلهایی است که معترضین به اعتبارنامه مطرح کرده بودند، پیشنهاد دارم کمی صبوری شود و حواشی موضوع برمتن غلبه نکند و فضا در جامعه خیلی سیاسی نشود.
وی گفت: کمیسیون تحقیق روند خوبی دارد، هیچ حب و بغضی در موضوع لحاظ نکردند، نگاهشان حقوقی است و بررسی‌شان بررسی ماهیتی است؛ اینکه بدانیم موارد شکلی هم در موضوع رعایت شده است، به نظر می‌رسد بتوانیم آنچه رضای خداست به صورت بی طرفانه گزارش را خدمت مردم شریف به ویژه مجلس شورای اسلامی ارائه دهیم.

فیروزی گفت: نکته دوم اینکه ما کار را در کانال کارشناسی انداختیم، هرکس دیگر هم جای ما بود همین کار را می‌کرد، کارشناسی شورای نگهبان، وزارت اطلاعات و ریاست مجلس که همه کارها در قالب منطقی پیش می‌رود.
وی گفت: تا جایی که اطلاع دارم بعید می دانم خود تاج‌گردون هم دنبال این نیست که در چنین شرایطی تجمعی برگزار شود، شاید برخی از طرفدارانش کارهایی انجام دهند اما این مساله به نفع هیچکس نیست، همه ما وظیفه داریم قانون را رعایت کنیم و به قانون تمکین کنیم.
 سخنگوی کمیسیون تحقیق مجلس خاطرنشان کرد: قانون هم یک ساز و کار چیده و می‌گوید اگر یک نفر می‌خواهد وارد انتخابات شود، پروسه تأیید صلاحیت دارد؛ در زمان انتخابات بر عهده شورای نگهبان است و بعد از انتخابات هم سازو کار آن در مجلس شورای اسلامی مشخص شده است. بار اول نیست که چنین اتفاقی دارد رخ می‌دهد، در مجلس ششم هم نسبت به اعتبار نامه یکی از نمایندگان چنین اتفاقی افتاد، در مجالس قبل هم اتفاق افتاده بود، مجلس فعلی هم نسبت به ارائه اعتبارنامه دو نفر دیگر از نمایندگان هم اعتراض شده بود که در مجلس رأی آوردند و مشکل حل شد.
 وی افزود: در این موضوع باید اجازه داد این روند قانونی پرونده طی شود، ساز و کار قانونی را قانون مشخص کرده است، باید اجازه دهیم این پروسه طی شود.
 فیروزی افزود: همه می‌خواهند پرونده خارج از حب و بغض باشد، خارج از نگاه سیاسی باشد، حقیقتاً این خواسته ما بود، این مسیر هم دارد طی می‌شود؛ در حال حاضر نه معترضین و نه خود آقای تاجگردون به روند کار کمیسیون تحقیق خدشه‌ای وارد نکردند.
وی گفت: کمیسیون تحقیق روند قانونی را دنبال می‌کند، پرونده به خوبی پیش می‌رود، هم سرعت کار خوب است هم کمیسیون کار خود را به درستی انجام می‌دهد و هم اینکه ساز و کار ما کاملاً قانونی است.
 فیروزی تصریح کرد: ما تا الان حاضر نشدیم مواردی که دوستان معترض مطرح کردند را افشا کنیم، اعتقاد داریم که حفظ آبروی افراد باید انجام شود، قطعاً خود آقای تاجگردون هم زمانی‌که وارد پروسه انتخابات شد به این ساز و کار قانونی قائل بود چرا که فردی سیاسی است و سابقه چند دوره نمایندگی مجلس را دارد و ساز و کار قانون را خوب می‌داند و حتماً به آن پایبند خواهد بود لذا طرفداران و مخالفان وی نیز باید به قانون پایبند باشند که کار روند خود را به خوبی طی کند

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.